היהלום הוא החומר בעל הקשיות הגבוהה ביותר בטבע. היהלום מגביר קסם אישי. מקל על לחץ. מחזק ביטחון עצמי וכושר הבעה
זוהי אחת מאבני החן היקרות ביותר והפופולאריות ביותר, כיום נחשבת לנרכשת ביותר מבין אבני החן היקרות
.אגדות וסיפורים רבים סופרו עליו לאורך ההיסטוריה, מוזכרת בתנ”ך כאחת מאבני החושן

אבנים ואסטרולוגיה

.לכל מזל אסטרולוגי יש את אבני החן שמהדהדות איתו, ומתאימות לו במיוחד
האמונה שבאבנים מהטבע יש תכונות אשר מעצימות את מי שמחזיק באבן, ממלאות אותו באנרגיה וגורמות לו להתחבר אל הכוחות הפנימיים שבו

אנרגיות ותכונות

אנשים שנולדו בחודש אפריל מחוברים ליהלומים. המוכרות ביותר הן השקופות אך קיים בטבע גם יהלום צבעוני הנקרא ‘פרינסס’.יהלומים אהובים בשל הנצנוץ המיוחד שלהם ובשל ההרגשה המיוחדת שהם גורמים .לנו, כאשר אנו עונדים אותם, זוהי אבן שמעידה על מעמד. אגדות וסיפורים רבים סופרו עליה לאורך ההיסטוריה ובניהם שאבן היהלום היא חברתה הטובה ביותר של האישה, הרי שאומרים שהיא מסייעת להצלחות וכיבושים פופולארית מאוד בהצעות נישואין

אבן של ניגודים, יש בה  עוצמה ויחד עם זאת רוך ועידון. מסמלת נאמנות זוגית, ונאמנות באהבה בכלל. שירים וסרטים רבים עוסקים בה. היא האבן הנפוצה ביותר לשיבוץ בתכשיטים: טבעות, עגילים, סיכות, צמידים, ענקים לצוואר וכתרים משובצי יהלומים אותם עונדות נשים עשירות על ראשן.

מסמלת מהות טהורה שנוצרת מחומר פשוט וזול, דרך תהליך ארוך, מורכב וקשה. היא אינה אבן של אמצע, ונוטה למשוך אנשים עוצמתיים וטוטאליים. נחשבת כסימבול למנהיגות. בהנחה על או ליד לקריסטלים אחרים מעצימה ומגבירה את האפקט שלהם. מחזקת עוצמות של ריפוי. אבן היהלום נחשבת באופן כללי כאבן שפע, אצל אבני היהלום השחורות תכונה זו חזקה במיוחד.
אבן חן זו מחזקת את צלילות המוח של הנושא אותה ואת כוחה של נשמתו. היא עוזרת לשמור על איזון ולחזק את הכוח הפנימי של בעליה.

תרבויות שונות

באיטלקית קרוי היהלום בשם “אמנטה-דה-דיו”, שמשמעותה המילולית “המאהבת של אלוהים”. יתכן וזו הסיבה שיהלום הוא האבן המועדפת לטבעת נישואין. לפי האמונה, שמקורה לא ידוע, יהלום שניתן במתנה מעורר את החיבה ומשקם את האהבה בין בעל לאישה. אמונה זו באה לידי ביטוי כיום בהגשת טבעת יהלומים כמתנת אירוסין.

 ‘משמעות השם ביוונית – ‘בלתי ניתן לכיבוש
.אבן של עוצמה אישית ויופי פנימי. מחזקת כוח התמודדות תוך שחרור חסמים אישיים המעקבים התקדמות בחיים. מחזקת ביטחון עצמי.

יהלומים הפכו נפוצים והגיעו לשימוש של קהל גדול יותר בסוף המאה ה- 19 כשנמצאו היהלומים בדרום אפריקה. בתקופה זו התקבע בעולם המערבי המנהג לתת לכלה שתי טבעות, טבעת אירוסין משובצת וטבעת נישואין ללא שיבוץ. עם שיפור הליטוש, ע”י המחקר של טולקובסקי והיצע גדול יותר, שיבוץ יהלום עגול בטבעת אירוסין נעשה מקובל.

חברת טיפאני, חברה על שמו של תכשיטן מפורסם מניו יורק, שיבצה טבעות עם יהלום בודד, בשיבוץ דרמטי, שכל היהלום חשוף, מוחזק ע”י שיני המתכת ב- 6 מקומות בלבד. השיבוץ הזה שם דגש על היהלום ולהחזרי האור שלו והדגיש את הליטוש, הצבע וניקיון של היהלום. טבעת זו קיבלה את השם טבעת סוליטר והיא נתנה דחיפה להערכת היהלום ב- C4 – Carat, Cut, Clarity, Color ארבע אמות מידה: ליטוש, ניקיון, צבע ומשקל.

תכונות בולטות
יהלום הוא החומר הקשה ביותר בטבע, בעל מקדם שבירה גבוה, שקיפות מצוינת, בעל תכונת מוליכות חום גבוהה מאד, בעל מקדם התפשטות נמוך, היהלום אדיש מבחינה כימית, אינו מוליך חשמל ולכן מבודד מצוין, זורח באור אולטרה סגול. אחת התכונות האופטיות הייחודיות של יהלום מלוטש היא היכולת הגבוהה לשבור את קרני האור החודרת אליו. קרן האור לא עוברת דרך היהלום, אלא חודרת ומוחזרת ממנו בזוויות שונות. התכונה האופטית המאפשרת את שבירת קרני האור והחזרתם לעין הצופה יוצרת את אפקט הברק המנצנץ, שכה מאפיין יהלום מלוטש.

צבע
רוב היהלומים בעולם הם שקופים אבל יהלומים מופיעים בעוד צבעים כמו צהוב, חום, ורוד, ירוק, כחול, אדום. יהלומים צבעוניים נחשבים לנדירים ויקרים יותר.

ליטוש יהלומים
ליטוש יהלום הוא תהליך עיצוב של אבן הגלם, לאבן בעלת צורה המעצימה את תכונות הבזקי האור ומתאימה לשיבוץ בתכשיטים. יהלום גלם לא נוצץ. הליטוש מוריד כ- 50% ממשקלו וגודלו המקורי של היהלום. תפקיד הלוטש הוא להחליט מה הדרך הטובה ביותר ללטש את היהלום.

ליטוש יהלום גלם ליהלום עגול, הנקרא ברילאנט, הוא הליטוש המיטבי ליהלום. צורת האבן העגולה, הכוונה לחלק העליון המלוטש, הומצאה ע”י לוטש איטלקי בשם פרוצי מהעיר ונציה. לו מיוחס הליטוש העגול עם 58 פאות הנקרא בריליאנט במחצית השנייה של המאה ה-17. ליטוש זה שופר בתחילת המאה ה- 20 ע”י מרסל טולקובסקי ואומץ ע”י האמריקאים שנתנו לו את השם “ליטוש אמריקאי אידיאלי” ובקיצור “הליטוש האידיאלי”. זהו המונח המקובל כיום לליטוש הפופלרי ביותר בתכשיטים. ליטוש יהלום כזה יכול להימשך בין כמה שעות לכמה חודשים תלוי באבן הגלם.

הודו וסין נחשבות כיום למרכזי ליטוש עיקריים בעולם, בעיקר ליהלומים קטנים. הלוטשים הישראלים מצטיינים בעיקר בליטוש יהלומים גדולים.
35% הנחה על תכשיטי היהלומים שלנו מקולקציית ‘Crazy Diamonds’

תודה שקראתם,
שלכם,
ליאת